Acid Row

Main stage / Pátek 16.6.2023

stoner rock

Kdyby se Robert Johnson dožil časů elektrických kytar a zesilovačů, možná by se nebránil ani jamu s českými stoner punkovými šílenci Acid Row. Krom riffů je spojuje i sympatie k ďáblu. A zatímco Johnson a další zásadní bluesmani položili základy pro rock'n'roll a vše, co následovalo, Acid Row navazují s mnoha podobnými odkazy dál ve vražedné jízdě, na níž se dali přibližně na začátku roku 2012.

    Od raného období měla kapela jasnou představu o tom, co za žánry a hudební vlivy chce zařadit do vlastní tvorby a jak budou skladby znít. Ze záznamu i naživo lze Acid Row poznat dle typické výbušné kombinace stoner rocku a punku, kořeněné prvky a ozvěnami doomu, psychedelického oparu, drásavého noise rocku či devadesátkového grunge.

    V současné době hrají Acid Row v sestavě Alex Fonar (zpěv, baskytara), Dominik Klesa (kytara) a Radek Bacík (bicí). Díky zásobě zuřivé energie projeli za léta na turné nejen Českou republiku, ale i část Evropy; cítí se jako doma v malých klubech, ovšem nezaleknou se ani velkých festivalových pódií.

    Čtyři roky trvalo, než se podařilo vydat první studiovou nahrávku – v roce 2016 vychází EP „Bad Delivery“, obsahující čtyři skladby. Vznik EP byl zafinancován díky výhře v plzeňské soutěži kapel „Múza“. Od doby vydání Bad Delivery kapela téměř bez ustání koncertuje. Po dvou letech, v červnu 2018, vychází u Beatcraft Records debutové album Spikes, distribuované přes plzeňské Day After Records. Nedlouho po vydání Spikes kapelu opustil bubeník Lukáš Sedlák a je nahrazen Vencou Zlem. S novým bubeníkem představili Acid Row nové album na desítkách koncertů po střední Evropě, v Německu, Rakousku, Švýcarsku, Polsku, na Slovensku, v Maďarsku a ve Slovinsku.
 

Rok 2019 znamenal pro kapelu změnu působiště, z původní Plzně přesídlila na základnu v Praze. V roce následujícím vychází Acid Row první videoklip a to k novému songu „Cut It Out“. V podivném roce 2020 se kapela nevyhne personálním změnám – v srpnu ji opouští baskytarista David Hlůžek. Acid Row zůstávají v tříčlenné sestavě a postu baskytaristy se ujímá zpěvák a frontman Alex Fonar. V dalším pandemickém roce 2021 dochází k dalším personálním změnám. Tentokrát na postu bubeníka. Do kapely přichází nový člen - Radek Bacík. I když kapela vymění za rok tři různé bubeníkv, kapela nebrzdí, aktivně vystupuje a nelení ani co se produkční stránky týče. Vydává dva videoklipy z připravované desky (Get Life a No Church on Sunday) a jeden featuring singl s německou stoner-rockovou kapelou Samavayo (The Serpent). V bouřlivém roce 2022 kapela vydává LP “Afterglow”, jede release tour po střední evropě společně s rakouskými Swanmay, kromě toho představuje novou desku na dalších a dalších tuzemských i zahraničních festivalech a klubech. V nové sestavě hrají čím dál aktivněji a poslední vydaná deska Afterglow se těší hojné pozornosti médií. Např. v renomovaném žebříčku Doom Charts končí album na 9. místě. Přelom roku 2022/23 přináší rovnou dvě kolaborace. Jeden sing je vydaný na konci roku 2022 ve spolupráci s polskou kapelou Red Scalp a druhý vydaný v lednu roku 2023 ve společně se spřízněnou pražskou psychedelic-rockovou kapelou Madhouse Express (k poslechu na Spotify viz link níže). Momentálně Acid Row připravují nové album, které plánují vydat v roce 2023.

 

 


Partneři: